SAĞLAM BİNALAR GÜÇLÜ YARINLAR

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın yedincisi için başvurular tamamlandı! Başta inşaat mühendisi adayları olmak üzere üniversite öğrencilerinin deprem bilincini ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini artırma hedefiyle hayata geçirilen ve artık geleneksel hale gelen yarışmanın final etkinliği bu yıl 4-7 Mart tarihleri arasında Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nde gerçekleştirilecektir.

2024Slider2

Yarışma neyi amaçlıyor?

- İnşaat mühendisliği ve mimarlık öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı ve maket yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak,

- Deprem mühendisliği mesleğini tanıtmak ve öğrencileri bu alanda uzmanlaşmaları için özendirmek,

- Deprem ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak,

- İnşaat mühendisliği öğrencilerine bir yapının deprem analizini gerçekleştirme becerisini kazandırmak,

- İnşaat mühendisliği öğrencilerine diğer disiplinlerle beraber çalışma olanağı sağlamak.

 

Kimler katılabilir?

Üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na üniversitelerin lisans öğrencilerinden oluşan en fazla beşer kişilik takımlar başvurabilir.

Takım üyelerinin çoğunluğunu inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri oluşturmalıdır. Aynı üniversitenin mimarlık bölümlerinden en fazla iki öğrenci takıma dâhil olabilir. Takım üyelerinin okuduğu üniversitede mimarlık bölümü yoksa bir başka üniversiteden mimarlık öğrencisi takıma dâhil edilebilir. Takımlara inşaat mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden en az bir kişi önderlik eder.

Geleneksel olması amacıyla başlattığımız ve Mart 2024’te yedinci kez düzenleyeceğimiz yarışmada bu yıl, depremden etkilenen Adıyaman, Adana, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş,  Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde İnşaat Mühendisliği bölümüne sahip üniversitelerden katılacak öğrenciler,  hazırladıkları projeleri ile ön eleme sürecine dahil olmadan direkt finalde yarışan takımlar arasında yer alma şansına sahip olacaklar. Bu kapsamda proje web sitemizde yer alan ön şartnameye göre öğrencilerin takımlarını kurmaları ve projelerini bizlere iletmeleri yeterlidir.

 

Yarışma aşamaları nelerdir?

1. Proje Ön Şartnamesi’ne uygun şekilde tasarlanan bina projeleri değerlendirilerek ön elemeden geçer.

2. Ön elemeden geçen bina projeleri DASK’ın göndereceği malzemeler (balsa çıta ve levhalar) ile Teknik Şartname’ye uygun bir şekilde bina maketine dönüştürülür.

3. 4 - 7 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek büyük yarışma finalinde bina maketlerinin şartnameye uygunlukları ve depremi simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları değerlendirilir.

 

Yarışma takvimi

Proje başvurularının sona ermesi: 24 Kasım 2023

Seçilen takımların, Teknik Şartname’nin açıklanması ve maket malzemelerin gönderilmesi: 1 Aralık 2023

Performans tahminlerinin ve her bir kat alanının Excel dosyası halinden gönderimi: 29 Şubat 2024

Bina maketlerinin teslimi için son tarih: 3 Mart 2024

Büyük final: 4-5-6 Mart 2024

Ödül töreni: 7 Mart 2024

 

Yarışmanın kapsamı

Belirlenen kurallara göre tasarlanan ve balsa ağacı çıtalarından ve levhalarından imal edilen ölçekli bina maketleri bir seri sarsma masası testlerine tâbi tutularak deprem performansları deneysel bir şekilde belirlenir.

Maket binanın başarısında en önemli faktör, “depremde yıkılmaması”dır.

Ekonomik ve estetik faktörler de ayrı birer kriter olarak takımların performanslarını etkiler. Teknik puanlamada, yapının deprem performansının seviyesi (hissedilen sarsıntı seviyesinin ve yapısal hasarın azlığı); ekonomik puanlamada, maket binanın ağırlığı (malzeme miktarı) ve toplam kat alanı; estetik puanlamada ise yapı mimarisi ve pazarlama potansiyeli (poster ve sunum) gibi kriterler dikkate alınır.

Yarışmanın kazananı bir fayda-maliyet hesabı sonucunda bulunan en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olur.

 

Derecelendirme ve ödüller

Üç kuvvetli yer hareketinden herhangi birinde yıkılmadığına hükmedilen bir binayı tasarlayan takımlardan Nihai Yıllık Kazancı (NYK) en yüksek olan takım yarışmanın galibi olacak.

Yarışmada birinci olan üniversitenin ilgili bölümünün emrine laboratuvar teçhizatı temini amacıyla 75.000 TL tutarında para ödülü tahsis edilecektir.

 

İlk üçe giren üniversite takımlarının öğrencilerine ise aşağıda belirtilen ödüller verilecektir:

1.takım: 50.000 TL ve tüm takım üyelerine MacBook Air

2.takım: 37.500 TL ve tüm takım üyelerine Apple iPad

3.takım: 25.000 TL ve tüm takım üyelerine Apple AirPods

Ayrıca 1., 2., ve 3. takım danışmanlarına iPad hediye edilecektir.

 

Yarışmada dört adet özel ödül verilecektir:

- Türk Reasürans Özel Ödülü

- En İyi Mimari Özel Ödülü

- En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü

- En İyi İletişim Becerisi ve En İyi Sunum Ödülü

- En İyi Yarışma Ruhu Ödülü

Özel ödül kazanan tüm takımlara teknoloji hediye çeki verilecektir.

 

Yarışma hakkında

DASK Depreme Dayanıklı Tasarım Yarışması, 2003’ten beri ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması’nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonudur. Konsepti ve mekanizması ile birlikte Türkiye’de ve dünyada büyük yankı uyandıran DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması hem ulusal hem de uluslararası arenada birbirinden prestijli ödüller kazanmıştır.

Teknik Şartname                            Proje Teklif Şablonu