Projeni kap gel, tasarımınla fark yarat!

 

 Bu yarışmayla başta inşaat mühendisi adayları olmak üzere tüm üniversite öğrencilerinde deprem bilinci ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisi artıyor.

Yarışmanın amaçları

•    İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı ve model yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak
•    Deprem mühendisliği mesleğini tanıtmak ve öğrencileri bu alanda uzmanlaşmaları için özendirmek
•    Deprem ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak
 

Kimler katılabilir?

Üniversite öğrencileri arasında düzenlenecek DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na üniversitelerin lisans öğrencilerinden oluşan en fazla beşer kişilik takımlar başvurabilir.

Takım üyelerinin çoğunluğunu inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri oluşturmalıdır. Aynı üniversitenin mimarlık bölümlerden en fazla iki öğrenci takıma dâhil olabilir. Takımlara inşaat mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden bir kişi önderlik eder.

 

Yarışma aşamaları

Birinci aşamada, Proje Ön Şartnamesi’ne uygun şekilde tasarlanan bina projeleri değerlendirilip ön elemeden geçecek.

İkinci aşamada, ön elemeden geçen bina projeleri DASK’ın göndereceği malzemeler (balsa çıta ve levhalar) ile Teknik Şartname’ye uygun bir şekilde bina model maketine dönüştürülecek.

Son aşamada 6-8 Mayıs 2018 İstanbul Osmanlı Arşivleri’nde düzenlenecek büyük yarışma finalinde bina model maketlerinin şartnameye uygunlukları ve depremi simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları değerlendirilecek.

 

Yarışma takvimi

· Proje başvurusu için son tarih: 16 Şubat Cuma
· Seçilen takımların açıklanması, model maket malzemelerin gönderilmesi ve Teknik Şartname’nin açıklanması: 5 Mart Pazartesi
· Performans tahminlerinin ve her bir kat alanının Excel dosyası halinden gönderimi: 30 Nisan Pazartesi
· Tasarlanan bina model maketlerin kargo ile gönderilmesi için son tarih: 5 Mayıs Cumartesi
· Büyük final : 6-7 Mayıs 2018
· Ödül töreni: 8 Mayıs 2018

 

Yarışmanın kapsamı

Belirlenen kurallara göre tasarlanacak ve balsa ağacı çıtalarından ve levhalarından imal edilecek ölçekli bina model maketleri bir seri sarsma masası testlerine tâbi tutularak deprem performansları deneysel bir şekilde belirlenecek.

Model maket binanın başarısında en önemli faktör, “depremde yıkılmaması” olacak.

Ekonomik ve estetik faktörler de ayrı birer kriter olarak takımların performanslarını etkileyecek. Teknik puanlamada, yapının deprem performansının seviyesi (hissedilen sarsıntı seviyesinin ve yapısal hasarın azlığı); ekonomik puanlamada, model maket binanın ağırlığı (malzeme miktarı) ve toplam kat alanı; estetik puanlamada ise yapı mimarisi ve pazarlama potansiyeli (poster ve sunum) gibi kriterler dikkate alınacak.

Yarışmanın kazananı bir fayda-maliyet hesabı sonucunda bulunacak en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olacaktır.

 

Derecelendirme ve ödüller

Üç kuvvetli yer hareketinden herhangi birinde yıkılmadığına hükmedilen bir binayı tasarlayan takımlardan Nihai Yıllık Kazancı (NYK) en yüksek olan takım yarışmanın galibi olacak.

Yarışmada birinci olan üniversiteye deprem sarsma masası hediye edilecek. İlk üçe giren üniversite takımlarının öğrencilerine ise aşağıda belirtilen para ödülleri verilecektir:

1.takım: 15.000 TL

2.takım: 10.000 TL

3.takım: 5.000 TL

 

Yarışmada beş adet özel ödül verilecektir:

En İyi Mimari Özel Ödülü: Jüri tarafından seçilecektir. 

En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü: Ölçümler sonucu belirlenecektir. 

En İyi İletişim Becerisi ve En İyi Sunum Ödülü: Jüri tarafından seçilecektir.

Yarışma Ruhu Ödülü: Yarışma katılımcılarının vereceği oylarla seçilecektir.

 

Yarışma hakkında

DASK Depreme Dayanıklı Tasarım Yarışması, 2003’ten beri ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması’nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonudur. Konsepti ve mekanizması ile birlikte Türkiye’de ve dünyada büyük yankı uyandıran DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması hem ulusal hem de uluslararası arenada konseptiyle birbirinden prestijli ödüller kazandı.