Dünya sallasın sen sağlam dur!

Takımını kur, binayı tasarla, yarışmaya katıl, depreme hazırlan!

Türkiye’de ilk kez DASK tarafından düzenlenen Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın ikincisi başladı. DASK, bu yarışmayla başta inşaat mühendisi adayları olmak üzere tüm üniversite öğrencilerinde deprem bilincini ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini geliştirmeyi amaçlıyor.

Yarışma 3 aşamadan oluşuyor:

•    Birinci aşamada, Proje Ön Şartnamesi’ne uygun şekilde tasarlanan bina projeleri değerlendirilip ön elemeden geçecek.
•    İkinci aşamada, ön elemeden geçen bina projeleri DASK’ın göndereceği malzemeler (balsa çıta ve levhalar) ile Teknik Şartname’ye uygun bir şekilde bina model maketine dönüştürülecek.
•    Son aşamada ise İstanbul’da düzenlenecek büyük yarışma finalinde bina model maketlerinin şartnameye uygunlukları ve depremi simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları değerlendirilecek.

Sarsma masası üstündeki performansın yanı sıra bina model maketinin teknik, ekonomik ve estetik özellikleri de takımların notunu etkileyecek.

•    Teknik puanlamada, binanın deprem performansının seviyesi (hissedilen sarsıntı seviyesinin ve yapısal hasarın azlığı);
•    Ekonomik puanlamada, bina model maketinin ağırlığı (malzeme miktarı) ve toplam kat alanı;
•    Estetik puanlamada ise mimarisi ve pazarlama stratejisi (poster ve sunum) gibi kriterler dikkate alınacak.

Yarışmanın kazananı, depreme en dayanıklı bina model maketi yapan ve aynı zamanda en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olacak.

Yarışmayla ilgili detaylı bilgi için Teknik Şartnameyi indirmeyi unutmayın!

DASK Depreme Dayanıklı Tasarım Yarışması, 2003’ten beri ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması’nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonudur.

Konsepti ve mekanizması ile birlikte Türkiye’de ve dünyada büyük yankı uyandıran DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması hem ulusal hem de uluslararası arenada konseptiyle birbirinden prestijli ödüller kazandı.