Üniversiteler yarışıyor, ayakta kalan kazanıyor!

Takımını kur, binayı tasarla, yarışmaya katıl, sarsıntıya hazırlan!

Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması Türkiye’de ilk kez DASK tarafından düzenleniyor. DASK, bu yarışmayla başta inşaat mühendisi adayları olmak üzere tüm üniversite öğrencilerinde deprem bilincini ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini geliştirmeyi amaçlıyor.

Yarışma 3 aşamadan oluşuyor:

•    Birinci aşamada, şartnameye uygun şekilde tasarlanan bina projeleri değerlendirilip ön elemeden geçecek.
•    İkinci aşamada, ön elemeden geçen bina projeleri DASK’ın göndereceği malzemeler (balsa çıta ve levhalar) ile makete dönüştürülecek.
•    Son aşamada ise İstanbul’da düzenlenecek büyük yarışma finalinde bina maketlerinin şartnameye uygunlukları ve depremi simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları ve değerlendirilecek.

Maketin sarsma masası üstündeki performansının yanı sıra teknik, ekonomik ve estetik özellikleri de takımların performansını etkileyecek.

•    Teknik puanlamada, binanın deprem performansının seviyesi (hissedilen sarsıntı seviyesinin ve yapısal hasarın azlığı);
•    Ekonomik puanlamada, maket binanın ağırlığı (malzeme miktarı) ve toplam kat alanı;
•    Estetik puanlamada ise mimarisi ve pazarlama stratejisi (poster ve sunum) gibi kriterler dikkate alınacak.

Yarışmanın kazananı, depreme en dayanıklı maketi yapan ve aynı zamanda en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olacak.

Yarışmayla ilgili detaylı bilgi ve katılım koşulları için şartnameyi indirmeyi unutmayın!

DASK Depreme Dayanıklı Tasarım Yarışması, 2003’ten beri ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması’nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonudur.