BİLGİNİ FİKRE DÖNÜŞTÜR, FİKRİNİ TASARIMA YANSIT

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın altıncısı için başvuru dönemi başladı! Başta inşaat mühendisi adayları olmak üzere tüm üniversite öğrencilerinin deprem bilincini ve depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini artırma hedefiyle hayata geçirilen ve artık geleneksel hale gelen yarışmaya başvurular 28 Şubat 2020’ye kadar devam ediyor.

Yarışma neyi amaçlıyor?

 • İnşaat mühendisliği öğrencilerine depreme dayanıklı yüksek bina tasarımı ve maket yapımı aşamalarında çalışma fırsatı sunmak,

 • Deprem mühendisliği mesleğini tanıtmak ve öğrencileri bu alanda uzmanlaşmaları için özendirmek,

 • Deprem ve depreme dayanıklı bina bilincini artırmak.

Kimler katılabilir?

Üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’na üniversitelerin lisans öğrencilerinden oluşan en fazla beşer kişilik takımlar başvurabilir.

Takım üyelerinin çoğunluğunu inşaat mühendisliği bölümü öğrencileri oluşturmalıdır. Aynı üniversitenin mimarlık bölümlerinden en fazla iki öğrenci takıma dâhil olabilir. Takım üyelerinin okuduğu üniversitede mimarlık bölümü yoksa bir başka üniversiteden mimarlık öğrencisi takıma dâhil edilebilir. Takımlara inşaat mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden en az bir kişi önderlik eder.

Yarışma aşamaları nelerdir?

Birinci aşamada, Proje Ön Şartnamesi’ne uygun şekilde tasarlanan bina projeleri değerlendirilerek ön elemeden geçer.

İkinci aşamada, ön elemeden geçen bina projeleri DASK’ın göndereceği malzemeler (balsa çıta ve levhalar) ile Teknik Şartname’ye uygun bir şekilde bina maketine dönüştürülür.

Son aşamada 29-30 Haziran 2020 tarihlerinde düzenlenecek büyük yarışma finalinde bina maketlerinin şartnameye uygunlukları ve depremi simüle eden sarsma masası üzerindeki performansları değerlendirilir.

Yarışma takvimi

 • Proje başvurularının sona ermesi: 28 Şubat 2020

 • Seçilen takımların açıklanması, maket malzemelerin gönderilmesi ve Teknik Şartname’nin açıklanması: 16 Mart 2020

 • Performans tahminlerinin ve her bir kat alanının Excel dosyası halinden gönderimi: 22 Haziran 2020  

 • Bina maketlerinin kargo ile Osmanlı Arşivleri’ne gönderilmesi için son tarih: 27 Haziran 2020

 • Büyük final: 29-30 Haziran 2020

 • Ödül töreni: 1 Temmuz 2020

Yarışmanın kapsamı

Belirlenen kurallara göre tasarlanan ve balsa ağacı çıtalarından ve levhalarından imal edilen ölçekli bina maketleri bir seri sarsma masası testlerine tâbi tutularak deprem performansları deneysel bir şekilde belirlenir.

Maket binanın başarısında en önemli faktör, “depremde yıkılmaması”dır.

Ekonomik ve estetik faktörler de ayrı birer kriter olarak takımların performanslarını etkiler. Teknik puanlamada, yapının deprem performansının seviyesi (hissedilen sarsıntı seviyesinin ve yapısal hasarın azlığı); ekonomik puanlamada, maket binanın ağırlığı (malzeme miktarı) ve toplam kat alanı; estetik puanlamada ise yapı mimarisi ve pazarlama potansiyeli (poster ve sunum) gibi kriterler dikkate alınır.

Yarışmanın kazananı bir fayda-maliyet hesabı sonucunda bulunan en yüksek toplam yıllık kazancı elde eden takım olur.

Derecelendirme ve ödüller

Üç kuvvetli yer hareketinden herhangi birinde yıkılmadığına hükmedilen bir binayı tasarlayan takımlardan Nihai Yıllık Kazancı (NYK) en yüksek olan takım yarışmanın galibi olacak.

Yarışmada birinci olan üniversitenin ilgili bölümünün emrine laboratuvar teçhizatı temini amacıyla 50.000 TL tutarında para ödülü tahsis edilecektir. İlk üçe giren üniversite takımlarının öğrencilerine ise aşağıda belirtilen para ödülleri verilecektir:

 • 1. takım: 15.000 TL

 • 2. takım: 10.000 TL

 • 3. takım: 5.000 TL

Yarışmada dört adet özel ödül verilecektir:

 • En İyi Mimari Özel Ödülü: Jüri tarafından seçilecektir.

 • En İyi Deprem Performansı Özel Ödülü: Ölçümler sonucu belirlenecektir.

 • En İyi İletişim Becerisi ve En İyi Sunum Ödülü: Jüri tarafından seçilecektir.

 • Yarışma Ruhu Ödülü: Yarışma katılımcılarının vereceği oylarla seçilecektir.

Yarışma hakkında

DASK Depreme Dayanıklı Tasarım Yarışması, 2003’ten beri ABD’de Deprem Mühendisliği Araştırma Enstitüsü’nün (EERI) Öğrenci Liderlik Konseyi (SLC) tarafından düzenlenen Sismik Tasarım Yarışması’nın (Seismic Design Competition) Türkiye versiyonudur. Konsepti ve mekanizması ile birlikte Türkiye’de ve dünyada büyük yankı uyandıran DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması hem ulusal hem de uluslararası arenada birbirinden prestijli ödüller kazanmıştır.

 

Ön Şartname                                              Proje Teklif Şablonu